ZAFER SARIŞAHİN
https://zafer.sarisahin.com
Sütçüler

23 Nisanlarda Çocuk Olmak

Rıdvan Ertan

Rıdvan Ertan

1955 Yılında Isparta Sütçüler'de doğdu. Sırasıyla Gökçeada İlk öğretmen Okulu, Isparta Eğitim Enst. (Sosyal Bilimler) ve Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih bölümünü bitirdi. Ağrı, Erzincan, Kütahya, Afyon ve Isparta illerinde öğretmenlik ve idarecilik yaptı.

Bugün 23 Nisan özel bir gün. Dünyada çocuklara armağan edilmiş, ilk ve tek, çocuk bayramı. Çocuklarla çocuk olmak çocukluğumu yaşamak istiyorum bir kez daha.. Rengarenk giysiler içerisinde, çocukların hünerlerini seyrediyorum.

Bugün cep telefonum kapalı. Rüyadayım adeta uyandırılmak istenmiyorum. Elli’li yaşlarımı bir günlüğüne de olsa unutuyor gerilere dönüyorum.

Bir film şeridi gibi gözümün önünde canlanıyor çocukluk yıllarım.Belki yokluk içerisinde de olsa doyasıya yaşadığım en güzel yıllar..

Elektrik ve hoparlörün olmadığı kasabamızda, ilk defa şiir okuyacak şanslı öğrencilerden biriyim. Akşamdan sabaha kadar, ya şaşırırsam? Endişesi ve heyecanı içerisinde uyuyamadım. Kasabanın ünlü Seferağa camisi önündeki meydan halka şeklinde, üç tarafı öğrencilerle, dut ve çınar ağacı arasında kalan bir tarafı da protokol ve sıra çeşmeler üzerindeki okul bahçesi halkla doldurulmuş vaziyette.

Şiir okuma sırası bana geldiğinde küçücük kalbimin yerinden fırlayacakmış gibi atışını hissetim. Heyecan içerisinde avazımın yettiği kadar bağırarak, şaşırmadan ezbere okuduğum aynı şiiri sanki yine okuyorum…

Sınıf öğretmenimin herkesin içerisinde aferin deyip sarı saçlarımı okşaması.. Törenden sonra da Devlet Memuru merhum babamın, sarı yirmi beş kuruşla ödüllendirmesi beni çok mutlu etmişti çok..

Paranın çok kıymetli olduğu altmışlı yıllarda mevsimin içeceği küçük beton su havuzunda soğutulan gazoz henüz yeni çıkmıştı. Bahşişimle aldığım gazozu içerken yanıma yaklaşan arkadaşlarımdan biri ile canı çeker diye paylaşıp siftah etmiştik..

Bugün yine 23 Nisan..mevsimin ilk dondurmasını siftah etmeliyim.Elimde bayrak balon sallayıp çocuklara vermeliyim. Elma ve pamuk şeker alıp sevindirmeliyim alamayan bir çocuğu. Eğlence mekanlarına, çocuk parklarına gidip seyretmeliyim onları özlemle. Şehirdeki çocuklar bu yüzden çok şanslı.

Peki Ya şimdi! Kasaba da çocuk olmak? Bizim çocukluğumuzda kasaba da mahallenin doğal alanlarında zengin çeşitli doğal oyunlar oynardık doyasıya..

Kasabamızın gözde doğal oyun mekanlarından Harman ucu, Odaönü , Oyun yeri, Çevrük..vs nin yerini? Oyunlardan Çelikçomak, topaç, dokuzkıymık, birdirbir, mektup seksek, kazan çömlek patlatma, tokuş, simi, misket, istop, almanpırasa, dalya, hırsız-polis, gazoz kapak, bilye.. vs hangi çocuklarımız bilir ki?

Ne o bizim oynadığımız oyunlar var, ne de şimdiki çocuk parklarında çocuklar. Çocuk parklarında dengesi bozulmuş birkaç salıncak ve tahterevalli cezbetmiyor artık onları. (yaptıran hayırseverleri tenzih ederek söylüyorum) Parkları korumalı ve oyun aletlerini zenginleştirmeliyiz. Varsa yoksa İnternet cafe bağımlıları olmuşlar. Halbuki ilk çocuk parkı yapıldığında gondol salıncağından tutun atlıkarıncasına kadar ..ne kadar zengin çeşit oyun aletleri ve yoğun ilgi vardı.

Ne tesadüftür ki şimdi bozulmuş hurda yığını haline dönmüş o oyun aletleri eski şenlik mekanlarımızdan başkoz da odaönünde gözlerden ırak atıl vaziyette çürümeye terkedilmiş??

Ne acıdır ki bizim yaşadığımız çocukluğu galiba yaşayamıyorlar..? Varsa yoksa internet bağımlısı olmuşlar..Bu durum kişilk gelişimlerini mutlaka etkileyecektir.

Çocukluk duygularımla dolu anımda yazdığım şiirimi onlara armağan ediyorum.

ÇOCUK

Öyle tatlı şirindir,
Çiçek kadar narindir,
Yanlış yapar düzeltir,
Çünkü o daha ÇOCUKTUR..

Yaramazlık mı yaptı? varsın yapsın,
Zamanla büyüyüp düzeltecektir.
İyiyi doğruyu gözetecektir,
Çünkü o daha ÇOCUKTUR..

Çocuğu sakın ola dövmeyesin,
Ağaç yaş iken eğilir bilesin.
Ağacı eğeyim derken incitmeyesin,
Çünkü o daha ÇOCUKTUR..

Emre, Arda, Furkan, Sefa, Hamdi, Serdar..
Ne de güzel isim bunlar.
Gül, Gülşen, Gülnaz, Gülden, Gülizar, Gülbahar,
İsmini gülden almışlar.
Hepsinde cennetin kokusu var,
Çünkü henüz çocuktur onlar..

Yaşlılarla çocuklar,
Ne iyi anlaşırlar.
Birbirlerinin aynasıdırlar,
Biri dünü diğeri bugünü yansıtırlar,
Çünkü henüz çocuktur onlar..

Çocuksuz ev boş bir kafes,
Çocukları sevmeli herkes,
Çocukla çocuk olabilsek bir kez,
Ne gam kalır ne stres..
Çünkü strese ilaçtır çocuklar..

Ağacın meyvesi çocuklar,
Hayatın anlamı çocuklar..
Bugünün küçüğü çocuklar,
Yarının emanetçisi çocuklar.

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN ÇOCUKLAR..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ