ZAFER SARIŞAHİN
https://zafer.sarisahin.com
Sütçüler

Baharı Müjdeleyen Hıdrellez

Rıdvan Ertan

Rıdvan Ertan

1955 Yılında Isparta Sütçüler'de doğdu. Sırasıyla Gökçeada İlk öğretmen Okulu, Isparta Eğitim Enst. (Sosyal Bilimler) ve Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih bölümünü bitirdi. Ağrı, Erzincan, Kütahya, Afyon ve Isparta illerinde öğretmenlik ve idarecilik yaptı.

Türkiye’nin en yaygın kutlanan, otantik eğlenceler açısından en zengin bahar bayramı hıdrellez, batısından doğusuna bu hafta kutlanacak. İlk defa bu kadar yoğun katılımlı farklı etnik gruplar, bu etnik bayramında, odun ateşinde kazanlar dolusu etli pilavlar pişirip hayır için dağıtacak. Mutlu sağlıklı ve bereketli bir yaz için dileklerde bulunacak, eğlenerek yazı karşılayacak.

İlimizde bu çok eski hıdrellez geleneği Yalvaç, Senirkent, Şarkikaraağaç.. ilçelerinde sürdürülüyor. Bunlar arasında en fazla izleyici çekenler Yalvaç ve Senirkent’in Uluğbey Kasabası’nda gerçekleştiriliyor.

Komşularımızdan Antalya Elmalı İlçesi’nin iki köyü Semahöyük ve Mursal da Akdeniz’in en geniş katılımlı hıdrellez etkinlikleri düzenlenecek. Geleneksel etkinliklerde ücretsiz dağıtılan yemeğin menüsü şöyle: Dana kavurma, pilav, ayran, salata, yöreye özgü gazile helvası. Ayrıca katılımcılara yayladan getirilen karla hazırlanan şifalı soğuk şerbet ikram ediliyor.

Geçmişte dillerden düşmeyen herkesin katıldığı Burdur’un Aziziye hıdrellez kutlamaları yeniden yaşatılmaya çalışılacak.Yerel yönetim tarafından düzenlenecek kutlamalarla geçmiş özlemle hatırlanacak. Belediye, suyuna girilemeyen göl kenarına şezlong ve şemsiyeler yerleştirecek Burdurluların gölle barışmasını sağlayacak…?

Geçmişin dillerden düşmeyen bu hıdrellez kutlamaları, hızlı kentleşmeyle köylerin boşalması bu geleneğe darbe vursa da, bir kez daha Edirne Sarayiçi’nden, İstanbul Ahırkapı’ya, İlimiz Isparta’nın birbirinden güzel mesireliklerinden, Hıdırlık tepesinde ateşinin yakıldığı Yalvaç’a… kadar , tüm yurtta bir kez daha niyetler tutulup, kısmetler aranarak kutlanacak….

HIDRELLEZ

Büyüklerime sordum,
Nedir hıdrellez?
Çok eskiden iki insan varmış,
Biri Hızır, Diğeri İlyas’mış,
Hızır ermiş, İlyas peygamber’miş.

Kırlar rengarenk süslenmiş,
Koyunlar kuzu vermiş sütlenmiş,
Ağaçlar filizlenmiş,ekinler boy vermiş.
Bu güzellikler karşısında bülbül dillenmiş,
Gece gündüz yanık yanık ötermiş.

Çok eskiden kışlar çok olurmuş,
Ambarda yiyecek kalmazmış.
Derken ilkbahar gelirmiş.
İşte yine böyle bir gün de,
Hızır ile İlyas kırda karşılaşmış,

İşte her yıl böyle olur,
İnsanlar ilkbaharı beklermiş.
İlkbahar gelince yüzler gülermiş,
Bu sevinci göstermek için,
Kırlarda yenilen yemekler,
Dua yerine geçermiş

Her ikisi de açmış ellerini,
Allah’a birlikte yakarmış.
Duaları kabul olmuş,
Gökten boşanırcasına yağmur yağmış.

Haydi! Bugün yine 6 Mayıs’ta,
Kırlarda sofra kuralım,
Yine dilek tutup çimenlerde koşalım,
Eğlenip yarışalım,coşalım..
Bu şenliği kutalayalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ