ZAFER SARIŞAHİN
https://zafer.sarisahin.com
Sütçüler

Sütçüler’de Talebe Olmak

Rıdvan Ertan

Rıdvan Ertan

1955 Yılında Isparta Sütçüler'de doğdu. Sırasıyla Gökçeada İlk öğretmen Okulu, Isparta Eğitim Enst. (Sosyal Bilimler) ve Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih bölümünü bitirdi. Ağrı, Erzincan, Kütahya, Afyon ve Isparta illerinde öğretmenlik ve idarecilik yaptı.

Bir tarihte Sütçülerde talebe olmak deyince.. Değirmen Deresinden köy içindeki ilkokula bütün yıl yayan gelip gitmek akla gelir.. yazlık karpuştalardan gelip giderken 29 ekimin gelmesini gözlemektir göçmek için kimilerine göre? Dayamacın torunu gibi okul çıkışı evine dönerken sele kapılıp canından olmayı göze almaktır talebe olmak..

Üniversiteye hazırlanmak için Isparta’daki dersaneye gidip gelirken sele kapılan otobüste yaşamını yitirmektir kimilerine göre.. ilçemizde ilk ve tek ortaokula Dereden çukur tarladan yakın köylerimiz Müezzinler Boğazköy‘den yine yayan gelip gitmek akla gelir..

Peki ya uzak köylerimiz?

Onlar için boş evlerin olmadığı ilçemizde alt katta hayırına bir oda bulabildikleri taktirde okuyabilmektir ilk akla gelen.. Bu barınma demirci Memedalinin çolak Hasanların Çetinkaya‘ların alt katta öylesine bir oda da olabilir köşklü bağda Haydar Gençtürk‘ün alt katındaki kiler veya Avukat Hakkı Özsüt‘ün yazlık bağ evi de olabilirdi. Yıllardır bu böyle devam ede gelmiştir. Derken İzmir Tire’li unutulmaz öğretmenlerimizden Nurhan Yetiz’in girişimleri ve memleketimizde bu işe gönüllü büyüklerimizce halkın gayretleri ile Ortaokul binası yanına pansiyon yapılır.. Hemen her köylerden gelen öğrencilerin burada sıcak bir yuvaya kavuşma anlarındaki o sevinç hep gözümün önündedir. Bütün köy çocuklarımızın toplanıldığı sahip çıkıldığı aile ortamını aratmayan bir yerdir artık o pansiyon yıllarca..

Hatta burada verilen disiplinli eğitimin kalitesinden İstanbul, İzmir ve Ankara’da ki hemşerilerimizden çocuklarını okutmaya ve eğitilmeye gönderenler olmuştur.. Mahmut Özturan, Mustafa Özkan, Abdullah Bozkurt…. hatırlayabildiklerim. Yine torun olmanın bir bedelidir Sütçülerde talebe olmak o tarihlerde.. Tıpkı devrelerim Şaziye Şişlioğlu ve Doksanlıklardan Emine Ünlütaş Akgocalardan Nezihe Ercan‘lar için

Geçmişteki tek ilkokul ve Ortaokulumuzda artık o sıkıntılar yaşanmazken.. Şimdilerde el merhum adına münhasır Üniversitemiz de oldu çok şükür.. Günümüzde Sütçülerde talebe olmak yurdun hemen her yerinden tercih yaparken hiç tanımadığı görmediği sütü, yoğurdu bol olan acaba daha başka nasıl bir yer..? diye merak edip işaretleyip tercih ettiği kaderin ağlarını ördüğü bir yerdir artık Sütçüler..

Üstelik hep yıllardır gelenin ağladığı gidenin ağladığı da bir yerdir Sütçüler.. Kimilerine göre de bir meslek kapısı olarak gelip te hayat arkadaşını bulup yuva kurduğu yerdir.. Aynı şekilde tek gelip buradan hayat arkadaşını alıp çift dönenler de olmaktadır. Yine Antalyalı mezun bir öğrencimiz Aile çay bahçemizin sembolü manevi kızımız Gül’ün de ekmek teknesi ve kopamadığı bir yerdir Sütçüler..

1925’de ilk, 1954’de orta, 1976’da liselerimizden sonra 1992’de açılan Üniversitemiz ilim ve irfan yuvası olması yanında ilçemiz için adeta bacasız bir fabrika.. Bölümler açılıp öğrenci sayısı arttıkça barınma sorunları da günden güne artmakta. Kiraların ilk defa bu kadar tavan yapması bi yana artık kiralık ev bulmakta imkansız. Mal canın yongası ise tabikide asla ev sahiplerini suçlamayalım. Girişimci vatandaşlarımız apartçılığa yönelmeleri soruna mutlaka fayda sağlar.. Yurtlar içinde istikrar abidesi Erenler yurdunun hakkını teslim etmek gerekir.. Ancak bir de halkımızın hayır hasenat gayretleri ile yapılan imam hatip binamız var ki okul buradan taşındıktan sonra ne hikmetse başına gelen kalmadı. Burası şimdilerde Belediye Başkanımızın girişimleri ile bu bina yeniden dizayın edildi ve barınma sorunu olan yaklaşık 80 öğrenciye kucak açtı.. Bu duyarlı girişiminden dolayı başkanımız Mustafa Üstün’ü kutluyorum. Ancak binayı kullananlardan her kim ya da kimlerse ?? maalesef ki öylesine zarar vermeleri anlaşılır gibi değil.

Pencere parmaklıklarından Lavaboları fayansları muslukları ampulleri hatta güneş enerji panellerini sökeceğiz diye çatıdaki kiremitleri kırarak baca başlıklarını söküp götürürken binayı adeta yağmalamalarındaki hırsı hangi vicdanla izah edebiliriz? Emanete duyarlık bumudur.. Polemiğe girmeden kim ya da kimlerin niçin yaptıklarını vatandaşlarımızın insiyatifine sunmuş olayım..

Üniversiteye kaydolmak için ilk defa ilçemize gelen öğrencilerin ilk intibaları çok önemli.. İsteriz ki hiç biri geri dönmesin. İlk bir haftalık uyum sorununu aşması gerçekten çok önemli. Geçmişte ilk başlardaki okul derneğimizin heyecan ve motivasyonu aynen devam etmeli. Bana göre fedakar ve birer ekol olan Hüseyin Arslan ve merhum kardeşim Adnan Ertan hocamızın kendi aile özel hayatlarını risk edebilecek derecede öğrencilerle gece gündüz her ortamda rehberliğini hatırlayalım. Bu idoller çoğalmalı. Katmer evlerimiz Yurtbakan ve Şentürk ailelerine de teşekkür ediyorum. Üniversite öğrencileri ile adeta aile olmuşlar.. Birçok öğrenciyi gitmekten vazgeçirmişler. Mezun olup giden bazı öğrencilerle halen görüşüyor olmaları bu samimiyetin bir göstergesi.. Üniversite öğrencilerimiz gönüllü birer turizm elçilerimiz bizim çocuklarımız içimizden biri artık.. Daha dün gibi bakın nasıl da hep aklımda… 2 öğrenci bir hafta sonu Çandıra giderlerken kanyonda sarpa yakalanıp ölümle burun buruna gelecekleri konturları bittiği halde attıkları çağrılarına taksici Mehmet Ali Boz‘un geri dönmesi ile yaşama dönecekleri..?? Arkadaşlarını ziyarete gelirlerken Bağırsak Deresinde gece karanlığında araçlarının uçmasıyla 48 saat sonra ölü ve yaralı olarak akbabaların vesilesiyle Mustafa uğur ailesinin tesadüfen rastlamasıyla bulunabilecekleri..?? Yine artçı şokları halen devam eden belediye midübüsü ile kısa yoldan gidelim derken kaza yapıp canlarından olup sakat kalabilecekleri..??

Geçmişte kimin aklına gelirdi ki bu yaşananlar..?

Bundan sonrası da ne yaşanacağı belli değil..? Belli olan bir gerçek var ki Sütçüler de talebe olmak her dönem farklı ve zorluklarla karşı karşıya.. Belli ki bu dönem de yine zorluklarımız var. Bu zorluklarımızın ne kadarının üstesinden gelebiliyoruz?

Bu noktada asıl sorgulanması gereken durum bu bence..

Bu sorunları ve çözüm önerilerini de bir başka yazımda paylaşmak umuduyla Sütçüler’de talebe olmuş, meslek sahibi olmuş ve olacaklara en kalbi sevgilerim yanında hayır ve dualarımızla Allah yar ve yardımcıları olsun..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ